07.10.2017 17:00:00 Paylaş

Adana Lezzet Festivali Başladı

Adana Valiliği himayesinde 6-7-8 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenen Adana Lezzet Festivali’ne Birliğimiz adına katılan Başkanımız A. Zeki Apalı, festival kapsamında yaptığı konuşmasında, “Adana’ya gelen bir turist Ulucami, Yağ Cami, Taş Köprü gibi tarihi mekanları gezebiliyor. Büyük Saat’in orada cezeryesini alıp, kuşpazarında yöresel ürün alışverişi yapabiliyor. Seyhan nehri üzerinde gondol sefası yapıp, narenciye bahçelerinde dalından portakal, mandalina toplayabiliyor. Doğa meraklıları Yerköprü ve Kapıkaya Kanyonuna gidebiliyor. James Bond filminin çekildiği Varda Köprüsünde anı fotoğrafı çektirebiliyor.

Adana’nın tüm değerlerini sayacak değilim, ama bu festival programı bana ilk geldiğinde programın içeriği çok hoşuma gitti. Belli ki uzmanlar tarafından bilinçli olarak bir destinasyon çalışması yapılmış ve Lezzet Festivalinde klasik bir festivalin çok ötesinde turistlik bir tanıtım yapılması amaçlanmış. Bu bizi çok etkiledi, burada yüzlerce Adana lezzetini bir arada görmenin yanında programlara pamuk ve narenciye hasatlarının da yerleştirilmiş olması Adana’nın turistik birçok alternatifi olduğunu ortaya koyuyor. Tabi biz ne kadar farklı turizm değerinden bahsedersek bahsedelim, sonuçta her turistin ortak ilgi noktası gastronomi. Bu açıdan bugün de burada gördüğümüz gibi Adana ulaşılabilir lezzet çeşitliliği konusunda Türkiye’nin en önde gelen illerindendir.

Burada duyduğum güzel bir söz var. “Adana’nın yarısı yemek yapıyor, diğer yarısı da onu yiyor”.  Bu söz dahi zaten başlı başına Adana’nın bir yemek cenneti olduğunu ortaya koyuyor. Bu vesile ile böyle güzel bir festivali Türkiye’ye kazandıran değerli haziruna ve Adanalılara tüm Türkiye rehberleri adına teşekkür ederiz.”  dedi.

Türkiye'nin en büyük gastronomi festivaline ev sahipliği yapan Adana Lezzet Festivali kapsamında gastro şovlar, yemek atölyeleri, konserler ve birçok eğlence yer alacaktır.

Resim Galeri