14.12.2017 10:27:13 Paylaş

Marka Değerleriyle Uluslararası Bilecik Sempozyumu

Bilecik’in ulusal ve uluslararası platformda marka değerlerinin farkındalığını sağlamak ve prestijini artırmak, Bilecik’in sanayi, tarım, turizm, eğitim, ekoloji, ulaşım, tarih ve kültür gibi önemli alanlardaki büyüme ivmesini ortaya koymak ve yatırımcı ile buluşturmak amacıyla 11-15 Aralık 2017 tarihleri arasında Bilecik Belediye Başkanlığı, Bursa Bilecik Eskişehir Kalkınma Ajansı ( BEBKA) ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ortaklığında “Marka Değerleriyle Uluslararası Bilecik Sempozyumu” düzenlendi.

Marka Değerleriyle Bilecik Sempozyumunun 3. gününde, Bilecik'in turizme ilişkin kaynakları ve yapılması gereken çalışmalar ele alındı. İki oturum olarak gerçekleştirilen ve ilin turizmine ilişkin somut adımların atılması anlamında önemli bilgilerin verildiği sempozyuma Başkanımız  Ahmet Zeki Apalı katıldı. Bilecik’i ve bölgeyi turizm potansiyeli açısından değerlendirilen Apalı yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

''Öncelikle şehir olarak özgün yanlarımızı ön plana çıkarmalıyız. Bilecik yöresiyle ilgili destinasyonlar yapılması lazım. Bilecik’e ciddi yatırımlar yapılmış. Alt yapı tamam, üst yapı tamam ama yapılan şeyler burası için uygun mu ona bakmak lazım. Bu yüzden, uygun turizm planı uygulamak lazım. Ekoturizm mi yapılmalı? Bu bölgede var mı? Var. Ekoturizmde devasa yatırımlar yerine orta ölçekli işletmeleri desteklemek gerek. Aile otelleri, ev otelleri gibi yapılar oluşturulmalı. İnsanlar da para kazanacak. Bölgeye baktığımız zaman Türkiye olarak 6. sıraya geldik. 2030 yılında 2 milyar insan seyahat edecek. Nereye gidecek bu kadar insan? Gelişmekte olan ülkelere. Bunların içerisinde en iyisi neresi? Türkiye.''

''OSMANLININ KURULDUĞU TOPRAKLAR OLAN BİLECİK TURİZM İÇİN BÜYÜK BİR DEĞERDİR''

Konuşmasında ''Osmanlının kurulduğu topraklar olan Bilecik, turizm için büyük bir değerdir'' ifadelerini kullanan Apalı, ''İç turizmde Bilecik rakamlarına bakıyoruz. Tüm Eskişehir gezilerinde Bilecik programı da var. Çünkü Osmanlının kurulduğu topraklar merak uyandırıyor.Ama bu destinasyonun Bilecik kısmında eksiklikler var. Konaklama konusunda eksiklikler var. Bölgeyle ilgili mantar safarisi var yeni öğrendim. Bilecik bölgesi bunun için çok uygun. Bunu düzenleyebiliriz. İnsanlar buna ciddi paralar ödüyorlar. Bilecik’te daha özgün destinasyonu ortaya çıkarmamız lazım. Böylece büyük bir istihdam olacak. Temel sorunumuz işsizliğin çözümü turizm. Biz bu turizmi tüm ülkeye yaymış olsaydık ülkemizde terör de olmazdı.” ifadelerine yer verdi.

11-15 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ve Bileciklileri birbirinden önemli konu ve konuk ile buluşturan Bilecik Belediyesi Uluslararası Marka Değerleri Sempozyumu kapsamında aynı zamanda Bilecik iline ait organik yöresel ürünler, Bileciklilerin beğenisine sunuldu. Bilecik başta olmak üzere ilçe, belde ve köylere ilişkin organik ve yöresel ürünlerin 15 ayrı stantta konukların beğenisine sunulduğu alışveriş günleri kapsamında ayrıca, Bilecik yöresel el sanatları, hediyelik eşya, el yapımı organik ürünler ve yeni tescillenen coğrafi ve marka tescili alınan ve başvurusu yapılan ürünler görücüye çıktı.

Belediye Başkanı Selim Yağcı,  Başkanımız Ahmet Zeki Apalı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İnanç Özkaynak, TURSAB Doğa ve Turizm Yöneticisi Cevdet Oğuz, Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdür vekili Mehmet Kocabıçak, Bilecik Müze Müdürü Harun Küçükaydın, belediye birim müdürleri ve vatandaşlar, alışveriş alanını gezerek ürünler hakkında bilgi aldı.

Resim Galeri

Video Galeri