19.12.2017 10:33:17 Paylaş

Başkanımızın Özbekistan Temasları Devam Ediyor

Başkanımız A. Zeki Apalı, ülkelerarası turizmin geliştirilmesi ve Özbekistan’da rehberlik yapısının oluşturulabilmesi amacıyla Özbekistan Devletinin davetlisi olarak 18-23 Aralık 2017 tarihleri arasında Özbekistan’da resmi temaslarda bulunacak. Bu kapsamda, Buhara Devlet Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 18-19 Aralık 2017 tarihleri arasında düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Apalı, Türkiye’deki rehberlik mevzuatı ve Birlik yapılanmasının Özbekistan’da da uyarlanabilmesi için tecrübelerini paylaştı. Konferansa Buhara Bölgesel Turizm Gelişiminden sorumlu Vali Yardımcısı Botirjon Z. Shakhriyorov da katıldı. 19 Aralık 2017 tarihinde Başkanımız Buhara'da yapılan uygulama eğitim gezisinde yer aldı.

İki gün süren Buhara’daki programda Devlet Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Juraev Abror ile görüşme yapıldı. Buhara Rehberler Merkezi Başkanı Sobirjon Ruziev ise program boyunca Başkanımıza eşlik etti.

Semerkand’da Devlet Üniversitesi Meclis Salonu’nda Özbek rehberler ve üniversite yetkilerinin bulunduğu gruba Türkiye’deki turizmin gelişimi, rehberlik mesleğinin yasayla tanımlanması ve meslek kuruluşlarının oluşumu konularında seminer verildi. Ülkenin en köklü üniversitelerinden olan Semerkand Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muxtor Gafarovich’in yakın ilgisi, rehberlik ve turizm eğitimi alanlarında iş birliği teklifine olumlu bakıldığı, TUREB’in yetki alanı dışındaki taleplerin de Türkiye’de ilgili kurumlara iletileceği belirtildi. Türkiye’nin somut/somut olmayan kültürel varlıkları, Türkiye’de rehberlik başlıklarında Rehber Mustafa Yalçın Yalçınkaya da ilgiyle karşılanan Rusça sunumlar gerçekleştirdi. Üniversitenin Filoloji Fakültesi Dekanı Türkolog Prof. Dr. Jaliboy Eltazarov, Ekonomi alanında uzman Prof. Dr. Turaev Bahodir Khatamovich ile valilik yetkililerinin turizm alanında gelişim için her türlü deneyimden yararlanma beklentileri sıkça dile getirildi.

Son gün ise Taşkent’te Turizm Eğitim Merkezi dersliklerinde Özbek rehberlere teorik eğitim semineri verildi. Merkez Müdürü Dr. Elena Golisheva, Öğretim Görevlisi Barno Mammetova, Turizm Uzmanı Anvar S. Yusupov ile de görüşmeler yapıldı. Öğleden sonra ise rehberlere sahada pratik eğitim verildi.

Sonuç olarak, Özbekistan’da büyük bir turizm potansiyeli olduğu, bunun karşılıklı geliştirilmesi, Türkiye’deki rehberlik eğitimi ve meslek kuruluşlarının yapılanması deneyimlerinin paylaşılması durumunda her iki ülkenin de yararına hızlı gelişmeler yaşanacağı taraflarca ifade edildi.