29.01.2018 15:27:50 Paylaş

Müsteşar Yardımcımız Ziya Taşkent’e Ziyaret

Başkanımız Ahmet Zeki Apalı ile Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, 29/01/2018 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı (KTB) Müsteşar Yardımcısı Sayın H. Ziya Taşkent'i makamında ziyaret etti. Ziyarette, 16-17 Mart 2018 tarihinde Özbekistan'ın Semerkand şehrinde düzenlenecek "Büyük İpek Yolu Kavşağında Hac Turizminin Yenilenmesi" konulu uluslar arası foruma katılım sağlanması görüşüldü. Ayrıca, TUREB ve Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yurt dışı fuarlarda rehberlerden tanıtım alanında faydalanılması için daha önceden fikir birliği oluşan konularda hızlı ilerleme sağlanması, yurt dışı tematik fuarlarda TUREB'in daha etkin yer alması kararlaştırıldı.

2018 yılında başlayacak Çinli turist artışının sürekli hale getirilmesi, Türkiye'de ve Çin'de doğru adımlar atılması, tanıtım ve rehberlik alanında TUREB ile sürekli irtibat halinde olunmasının yararları üzerinde duruldu.

TUADER Başkanı Muharrem Tuna da, TUREB ve diğer meslek kuruluşları ile ortaklaşa üzerinde çalıştıkları Akreditasyon Ajansının YÖK tarafından kabul edildiğini, kısa süre içinde turizm eğitimine kalite kontrolün getirileceğini, TUREB ile ortaklaşa ders içerikleri ve eğitim programlarını çalışıp rehberlik bölümlerinin akredite olması için bunların yerine getirilip getirilmediğine bakacaklarını söyledi.