16.02.2018 16:32:31 Paylaş

Çocuk Dostu Turizm Toplantısı

    Uluslararası Çocuk Merkezi tarafından Ankara'da 16 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen ''Çocuk Dostu Turizm'' toplantısında, 'Seyahat ve Turizmde Çocuk Dostu Turizm Uygulamaları ve Çocuk Politikasının Geliştirilmesi' başlıklı bir panel düzenlendi. Panele, Başkanımız A. Zeki Apalı,  ALTİD Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Karaca, TÜRSAB Gençlik Turizmi Komitesi Başkanı Hakan Sönmezöz, TUROYD Başkanı Alican Aksu, ANTOD Başkanı Savaş Çolakoğlu ve SKAL Ankara Başkanı Hasan Bozkurt katıldı.

   Panelde konuşma yapan Apalı, “Türkiye'nin tarihi ve arkeolojik değerleri tahrip ediliyor. Peki kimler tarafından? Çocuk gezileri yüzünden. Türkiye'de organize turun bir acente ile ve rehber eşliğinde yapılması gerekiyor. Bir yeri gezmeyi bilmeyen bir öğrenci topluluğunu, rehber yönlendirmek, ters giden bir şey olursa acenteye bildirmek zorunda. Okulların düzenlediği rehbersiz geziler, tarihi ve arkeolojik alanların tahrip edilmesine neden oluyor. Tarih öğretmeni ''ben tarihi sizden daha iyi biliyorum'' diyerek gezi düzenliyor. Buna müsaade edilmemesi gerekiyor. Çocuklara küçük yaştan itibaren seyahat kültürünü aşılamamız, tarihi değerlere zarar vermemeyi öğretmemiz gerekiyor. Bu yapılmadığında, ileriki yaşlarda daha büyük tahribatlara neden oluyorlar. Biz rehberlerimize çocuk dostu turizm konusunda eğitimler vereceğiz. Projenin isminin de çocuk dostu turizm değil, 'turizm dostu çocuk' olmasını öneriyorum.” dedi.

Çocuk Dostu Turizm Projesi

Çocukların her türlü şiddetten uzak, sağlıklı olabildikleri, oynayıp  öğrenebildikleri ve güven içinde olabildikleri turistik ortamların sağlanmasını amaçlamaktadır.

Çocuk Dostu Turizm Projesi kapsamında, güvenli bir turizm anlayışının güçlendirilmesi ve turizmde çocuk şiddet ve sömürüsünün önlenmesi için çalışmalar yürütülmektedir.

TUREB Başkanı Sayın Ahmet Zeki Apalı, TUREB olarak eğitim ve öğretim ile ön plana çıkmak istediklerini belirtti. Apalı, çocuk dostu turizm olduğu kadar, turizm dostu çocukların yetiştirilmesinde turist rehberlerinin rolüne ve çocukların küçük yaşta ülke turizmi için ne denli önemli olduğuna vurgu yaptı. Sayın Apalı; Ankara, İstanbul, Antalya’da TUREB’e bağlı çalışan turist rehberlerini eğitmek üzere eğitici eğitimlerini gerçekleştirme önerisinde bulundu.

Resim Galeri