02.05.2019 12:09:59 Paylaş

Başkanımız 2. Turizm Rehberliği Kongresi’ne Katıldı

İlki, Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü tarafından 27-28 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen Turizm Rehberliği Kongresi'nin ikincisi bu yıl Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından 29-30 Nisan 2019 tarihlerinde Kuşadası'nda düzenlendi.

Başkanımız Suat TURAL'ın açılış konuşmacısı olarak katıldığı kongrede, akademisyenlerin ve meslektaşlarımızın yoğun ilgisiyle karşılandığı görüldü. Kongre katılımcılarının sorularına da cevap veren Başkanımız Suat TURAL, Türkiye turizminin dünyada birinci sırada yer alabilmesinin en önemli koşulunun, turizm endüstrisinin nitelik ve eğitimde yasal mecburiyete sahip tek mesleği olan turist rehberlerinin kurumsal fikirlerinin alınmasıyla mümkün olabileceğini dile getirdi. Bununla birlikte Başkanımız, III. Turizm Şurası kararları gereğince de ön lisans veya tezsiz yüksek lisans yoluyla turist rehberi olunabilmesinin artık sonlandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Son dönemde ortaya atılan turist rehberi sayısının yetersizliği iddialarının ise kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirten Başkanımız Suat TURAL, bu iddia sahiplerinin haksız rekabet yaratmak amacıyla hareket ediyor olabileceklerini dile getirerek, "Turun başlamasından bir gün önce turist rehberi aranmaz. Ayrıca, turist rehberi bulmak Odalarımızın veya Birliğimizin görevi değildir. İşini bilinçle, saygıyla ve özenle yapan her acenta turist rehberi meslektaşlarımıza ulaşabiliyor ve sıkıntı yaşamıyor." diyerek konuya açıklık getirdi.

Kongrenin ikinci gününde Yönetim Kurulu Üyemiz A. Serhan GÜNGÖR, “ Turist Rehberliği Üzerine” konulu seminer verdi. Öğrencilerin sorularını da cevaplayan GÜNGÖR, başarıyla ve ilgiyle geçen sunumunun ardından öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kongre sonunda, TUREB talip olduğu III. Turist Rehberliği Kongresi'nin organizasyonunu da üstlenmiş oldu. Buna göre III.  Turist Rehberliği Kongresi, 2020 yılında Birliğimiz tarafından Ankara'da düzenlenecek.