19.05.2019 00:00:01 Paylaş

Başkanımızın "19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı " Mesajı

"1919 yılı Mayıs'ın 19. günü Samsun'a çıktım!" cümlesiyle başlar Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Nutuk" eseri. 

Tarihin varlığından bu yana asla boyunduruk altına girmemiş Türk Milleti'nin bağımsız yaşamına devam etmesi ve hatta varlığını sürdürebilmesi için Mustafa Kemal Paşa Kurtuluş Savaşı'nın ilk adımını Samsun'a attı. Anadolu'ya ulaşarak, " Nuh'a beşikler vermiş" bu kadim topraklarda Dünya'ya katkılarıyla varlığını sürdürecek Türk milletinin önderliği görevini, ateşten gömleği gönüllü giyerek üstlendi. 

Ne o vapurun ne dalgaların ne suyun ne kömürün ne de limanın, karanın haberi vardı Karadeniz'den gelenden. Bildiğimiz tarihin kırılma yaşadığı bir an olsa bizim de haberimiz olmayacaktı Bandırma'dan, 16, 19 Mayıs'tan, Samsun'dan, belki Türkçe'den ve hatta yabancı dilden. 

İradesi, azmi, bilgisi, becerisi ve dahi bir çok meziyetiyle Türk Milleti için sayısız iyi sıfatın yüzü haline gelmiş Mustafa Kemal Atatürk'ün kendisini anma bayramının yüzüncü yılını "fikri hür, vicdanı hür" gençlik olarak hepimize armağan edilmiş bu günde coşkuyla, gururla, kıvançla, inançla kutluyoruz. 

Daha nice 100 yıllar göreceğimizi de biliyoruz. Bizler, ilk asrı gören nesiller olarak avuçlarımıza teslim edilmiş, medeniyetin beşiği Anadolu topraklarında kurulmuş, demokrasi hedefli ve temelli, gencecik Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan önce atılan bu kurtuluş adımının Dünya Tarihi içerisindeki önemini görüyor, biliyor ve anlatıyoruz. 19 Mayıs 1919 sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda fersah fersah uzak Hindistan'ın, komşumuz Irak'ın, Suriye'nin, başka kıtalarda belki de adını umursamadığımız ama Milli Mücadele'mizle ilham kaynağı olduğumuz onlarca milletin de, bilmeseler de bayramıdır. 

19 Mayıs, her bir Türk gencinin göğsünde sadece bağımsızlık için değil aynı zamanda medeniyet, ilim, irfan için de çakan Mustafa Kemal Atatürk'ün çakmak gözlerinden aldığı kıvılcımdır. Bu kıvılcımların bir araya gelerek tarihin her evresinde "tek dişi kalmış canavar"a galip geleceğine ve gençliğimizin taşıyacağı meşalenin dünyanın her yerini aydınlatacağı nice yüzyıllara olan inancımızla, Mustafa Kemal Atatürk'ün içten, parlak ve ilham veren gülümsemesiyle "19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı" mız kutlu olsun!