01.02.2019 17:05:15 Paylaş

E-Devlet Üzerinden Turist Rehberi Ruhsatname Başvurusu Ve Takip Hizmetleri

01.02.2019 Tarihinde yayınlanan T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan duyurudur.

Genel Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen turist rehberliği ile ilgili iş ve işlemlere ilişkin hizmetler, 24 Ocak 2019 tarihi itibariyle e-Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlanmıştır.

Rehber ve rehber adaylarımız aşağıda detayları bulunan hizmetlere https://www.turkiye.gov.tr/  adresi üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı altında yer alan kurum hizmetlerden ve https://erehberbasvuru.kultur.gov.tr/ web adresinden ulaşabilirler.

Turist rehberi ve rehber adaylarının e-Devlet üzerinden yapabilecekleri işlemler aşağıda yer almaktadır.

Turist Rehberliği İlk Ruhsatname Başvurusu : İlk kez turist rehberi ruhsatnamesi başvurusunda bulunmak isteyen turist rehberi adayları e- Devlet üzerinden kolaylıkla ruhsatname başvurusunda bulunabilecek; hazırlamaları gereken Adalet Bakanlığı Adli Sicil Belgesi, İçişleri Bakanlığı Kimlik Bilgileri ve Adres Bilgileri, YÖK Öğrenim Durum Belgesi, Banka Dekont Bilgileri, ÖSYM Dil Puanı, TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Dil Ekletme Başvurusu : Turist rehberleri ruhsatnamelerine dil ekletmek için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken Banka Dekont Bilgileri, ÖSYM Dil Puanı, TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Bölge Ekletme Başvurusu : Turist rehberlerimiz ruhsatnamelerine bölge ekletmek için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken Banka Dekont Bilgileri ve  TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Diploma Ekletme Başvurusu : Turist rehberlerimiz ruhsatnamelerindeki diploma bilgilerini güncellemek için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken YÖK Öğrenim Durum Belgesi ve Banka Dekont Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Kimlik Değişikliği Başvurusu : Turist rehberlerimiz ruhsatnamelerindeki kimlik bilgilerini güncellemek (soyadı değişikliği gibi) için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken Banka Dekont Bilgileri ve İçişleri Bakanlığı Kimlik ve Adres Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Bilgi Güncelleme Başvurusu : Turist rehberlerimiz kimlik ve iletişim bilgileri ile fotoğraflarını güncelleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatname Başvuru Takibi : Turist rehberlerimiz yaptığı başvurunun sonucunu takip edebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatname Doğrulama : Turist rehberlerimiz sahip oldukları ruhsatname üzerinde yer alacak barkod ile Turist Rehberi Ruhsatname Doğrulama Belgesine ulaşabileceklerdir. 

Kaynak: E-Devlet Üzerinden Turist Rehberi Ruhsatname Başvurusu Ve Takip Hizmetleri