01.09.2023 10:04:35 Paylaş

2023 YILI II. ETAP UYGULAMA EĞİTİM GEZİSİ EK KONTENJAN BAŞVURULARI BAŞLADI

UYGULAMA EĞİTİM GEZİSİ

EK BAŞVURULARI BAŞLADI

Birliğimiz tarafından üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri ya da mezunu olan rehber adayları ile ruhsatnamelerine bölge ekletmek isteyen turist rehberleri için planlanan yurtiçi uygulama eğitim gezilerinin 7 Bölge (Marmara – Ege – Akdeniz – İç Anadolu – Karadeniz – Doğu Anadolu – Güneydoğu Anadolu Bölgesi ) ile ilgili aşağıda tabloda belirtilen yetkilendirilmiş acenta/acentalar tarafından yapılacaktır.

 

Başvuru şekli:

 

Turist rehberleri için:

 

Başvurular RBS üzerinden alınacaktır.

NOT: *Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği’nin 17. maddesinin 1. fıkrasındaki; “Bölgesel turist rehberleri, gerekli koşulları yerine getirerek ruhsatnamelerine yeni bölge veya bölgeler ekletebilir. Ancak, yeni bir bölge ekletmek için ruhsatnamesinde yazılı olan bölgede en az iki yıl eylemli turist rehberliği yapmış olmak, uygulama gezisine katılmış olmak ve gezi sonunda Birlik tarafından yapılacak olan yazılı sınavda başarılı olmak gerekmektedir.” hükmü uyarınca bölge ekletmek isteyen rehberlerimiz geziye katılabilir ancak ruhsatnamesinde yazılı bölgede iki yıl eylemli olduktan sonra yeni bölgeyi ruhsatnamelerine ekletebilir.

*(Bu madde sadece BAKANLIK KURSLARI veya TUREB sertifika programları ile bölgesel ruhsatname alan rehberler için geçerli olup turist rehberliği bölümü mezunu bölgesel turist rehberleri için bu madde geçerli değildir.)

 

Turist rehberliği bölümü mezunları ve öğrencileri için:

 

Turist rehberi adayı öğrenci/mezunlarının RBS’ye aşağıda bulunan belgeleri yüklemeleri gerekmektedir.

Belgeler:

  • Nüfus Cüzdanı (ehliyet, pasaport belgesi de geçerlidir)
  • Öğrenci/Mezun Belgesi
  • Öğrenciler için kredi durumunu belgeleyen onaylı transkript belgesi
  • Altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık ya da biyometrik fotoğraf

(Mezuniyet belgesi ile öğrenci belgesi E-Devlet sisteminden alınabilir. Transkript belgesinin onaylı hali Fakülte öğrenci işlerinden ya da öğrenci işleri sayfasından temin edilebilir.)

 

 

NOT: *Rehberlik bölümü öğrencileri 6326 sayılı Meslek Kanunu ve ilgili Yönetmelik gereği; üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri için öngörülen kredi sayısının en az yüzde ellisini tamamlamış olmaları koşuluyla mezun olmadan da Birlik tarafından yapılacak uygulama gezilerine katılabilirler.

 **Yüksek Lisans öğrencileri için: Tezli Yüksek Lisans öğrencilerinin ders aşamasını bitirmesi ve bunu belgelemesi; Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri için ise birinci dönemi alttan dersi kalmadan başarıyla tamamlaması (kredi yükünün %50 sini tamamlamış olmak) ve bunu belgelemesi gerekmektedir.

Turist rehberliği bölümü mezunu veya öğrencileri başvuru aşaması,

 Uygulama gezisine katılacak turist rehberliği bölümü öğrencisi/mezunu adaylar, ilk olarak https://ogrenci.tureb.org.tr  adresine TC kimlik numarası ve güncel telefon numarasını girecektir.

  • Yukarıda istenen bilgiler girildikten sonra telefona gelen onay mesajı sisteme girilecektir. (Yurtdışında yaşayan adayların cep telefonlarına SMS gidemediği için Türkiye’de kayıtlı kolay ulaşabilecekleri birinin telefon numarasını vermeleri gerekmektedir.)
  • Doğrulama kodu girildikten sonra isim, soy isim, e-posta adresi bilgilerinin ve fotoğraf, kimlik fotokopisi, öğrenci/mezun belgesi ve transkript belgesinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.
  • Bu işlemin ardından belgelerinizin doğrulanması ve kontrolü için TUREB tarafından onay verilmesini beklemeniz gerekmektedir.

 

Başvuru tarihi:

 

Başlangıç: 01 Eylül 2023

 

Bitiş: 11 Eylül 2023 (saat 17:00’a kadar)

 

 

ÖNEMLİ:

 

*Tek kişilik oda sayısı sınırlı olduğundan bu yönde talep varsa başvuru aşamasında kesinlikle belirtilmelidir. Yer durumuna göre tek kişilik oda verilemeyebilir.

** Kayıtlı kişi sayısı 40’ın altında kalırsa, talep yetersizliği nedeniyle Birliğimiz tarafından gezi gerçekleştirilemeyecektir. Yeterli sayıya ulaşılamayan hallerde başvuru sahiplerine yatırdıkları ücret iade edilecektir. 

***Bildirilen şartlara uygun başvurularını tamamlamayan adaylar liste dışı bırakılacaktır.

****Başvurular tamamlandıktan sonra sağlık nedeniyle eğitim gezisine katılamama durumunu heyet raporu veya hastaneden aldığı imzalı belge ile belgeleyenlerin başvurusu iptal edilebilecektir. Aksi durumda katılımcının eğitim gezisini iptal etmesi durumunda oluşacak masraf katılımcıya ait olacaktır.

* Uygulama eğitim gezisi için belirlenen konaklama yerlerinde mücbir bir durum yaşanması halinde acenta konaklamada yer değişikliği yapabilecektir.

** Her hangi bir tarihte kişi sayısının kontenjan altında kalması durumunda bir sonraki haftaya erteleme veya gezinin iptali olabilir.

*** Konaklamalar 4 yıldızlı otellerde yapılacak olup en az 1 geceleme 5 yıldızlı otelde yapılacaktır.

 

ÖDEME İŞLEMLERİ:

 

TUREB Ön Başvuru Ücreti İçin;

Uygulama Eğitim Gezisi için, başvuru evraklarınızın onaylanmasından sonra TUREB ön başvuru ücreti olan 1.500,00 TL’nin (Bin Beş Yüz Türk Lirası) ödenmesi gerekmektedir. Her bölge için ön başvuru ücreti alınacaktır.

 

Acentaya Yapılacak Kalan Ödemeler İçin:

TUREB başvuruları acentaya iletilecek olup katılımcı kalan ödeme ve tarih bilgileri için ilgili acenta ile iletişime geçecektir.

 

Esmeralda Seyahat Acentasına Ödeme:  www.esmeraldatur.com/uygulama_gezileri.html linkinden sayfaya ulaşıp, sayfadaki işlemleri yukarıdan başlayarak sırasıyla takip ettikten sonra, “Tur Ücretleri” kısmından turlara ait fiyatları ve sayfanın en altında yer alan “Ödeme Yöntemleri” başlığının altında, ödeme şekillerini görüntüleyebilir ve burada belirtilen üç ödeme şeklinden (Havale-EFT, Kredi Kartı Tek Çekim, Kredi Kartına Taksitli Ödeme) birini seçerek ödeme işleminizi tamamlayabilirsiniz (Ödemenizi yaptıktan sonra, tarafınıza ayrıca bir onay bilgisi gönderilmeyecektir. Ödeme işleminizi sayfada anlatılan şekilde gerçekleştirdiyseniz, dekontunuzu tarafımıza göndermenize gerek yoktur, muhafaza etmeniz yeterlidir. Hesaba ödeme geçmediği durumda, acente muhasebesi, turunuz başlamadan önce sizinle iletişime geçecektir).

 

Pronto Seyahat Acentasına Ödeme:  https://www.prontotour.com/Tureb-Egitim-Turlari linkinden sayfaya ulaşabilirsiniz. Bildirmiş olduğunuz cep telefonu numaranıza ve / veya e-mail adresinize seçmiş olduğunuz her bir bölge ödemesi ile ilgili ayrı ayrı ödeme linki gönderilecektir. Gelen SMS veya mail yolu ile bildirilen link(ler) üzerinden belirtilen süre içerisinde ödeme seçiminizi yaparak işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.

Havale/EFT yolu ile ödeme yapacak olmanız durumunda gelen link(ler) dikkate alınmayacak olup acenta banka hesabına ödemenizi gerçekleştirdikten sonra, banka dekontunuzu ilgili acentanın mail adresine göndermeniz; dekont açıklama bölümüne “katılımcı ad – soyad ve katılacağınız bölge(ler)” eksiksiz olarak yazmanız gerekmektedir.

 

 BAŞVURU ÜCRETİNİN İADE EDİLEMEYECEĞİ DURUMLAR:

  • Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliği’nin 14. maddesinin 7. fıkrasındaki, “Üniversitelerin turist/turizm rehberliği bölümü öğrencileri için öngörülen kredi sayısının en az yüzde ellisini, yüksek lisans programları öğrencilerinin ise ders aşamasını tamamlamış olmaları koşuluyla mezun olmadan da Birlik tarafından yapılacak uygulama gezilerine katılabilirler.” hükmü uyarınca başvuru yeterliği olmadığı halde kayıt yaptıranların başvuruları geçersiz sayılacak ve ücret iadesi yapılamayacaktır.
  • Eksik belgeli başvurular dikkate alınmayacaktır. Sorumluluk başvuru sahibine aittir ve ücret iadesi yapılamayacaktır.

 

Uygulama eğitim gezisi hakkındaki tüm sorular ve başvurular için;

-ESMERALDA Seyahat Acentesi

Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi başvurusu için,  acentenin aşağıda belirtilen linki üzerinden başvuru yapılabilecektir.

Kayıtlar ve tarih talepleri, www.esmeraldatur.com/uygulama_gezileri.html linkinden 01.09.2023 tarihinden itibaren katılım formu doldurularak yapılacaktır (Formu doldurmadan önce, lütfen web sayfamızdaki, kayıt işlemleri ile ilgili bilgilendirme yazısını sayfanın en yukarısından başlayarak okuyunuz).

Diğer sorularınız için

Telefon: 0 312 99 00 555 pbx

E-posta:  ug@esmeraldatur.com

Esmeralda Seyahat Acentesi’ne ait tur tarihleri için www.esmeraldatur.com/uygulama_gezileri.html linkinde yer alan katılım formu üzerinden RBS’de kayıt olduğunuz bölgelerin seçimini yaptıktan sonra, seçimini yaptığınız bölgelerin tarihleri form üzerinde açılacaktır. Formu doldurarak tarih talebinizi “Gönder” tuşuna basarak acenteye iletebilirsiniz. Formda e-posta adresi kısmına, RBS’ye kayıtlı olduğunuz e-posta adresini girmeniz gerekmektedir. Form sadece bir kere gönderilebilmektedir, lütfen formu dikkatli şekilde doldurunuz.

- PRONTO Tur Seyahat Acentası

444 91 92  -  0850 606 50 50  (yurtiçi turları tuşlamanız) numaralı çağrı merkezinden Tur Satış Ekibi ile iletişime geçilebilecek olup Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi başvurusu için, acentanın belirttiği telefon numarası üzerinden başvuru yapılabilecektir.

E-posta: kultur@prontotour.com (Diğer sorularınız için)

Pronto seyahat acentasına ait tur tarihleri için acenta ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 

 

İhtiyaç Kredisi Hakkında

Birliğimiz ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında hazırlanan protokol gereği, uygulama eğitim gezisi için kredi imkanı sağlanacaktır.

Kampanya Detayları:

*   Kredi kullandırma işlemleri TEB Çankaya Şubesinden gerçekleşecektir.

* Krediden yaralanabilmeniz için eğitim gezisine ön başvurunuzun tamamlanması gerekmektedir.

*  Kredi kampanyası kapsamında sunulan 12 ay vadeye kadar kredi kullanma imkânı sağlanır.

 * 20.000 TL'ye kadar kredi verilmektedir. Başvuruda gelir belgesi beyanı talep edilmemektedir.

 

İletişim bilgileri:

SİNEM ARISOY KARA

553 221 22 35 sinem.arisoykara@teb.com.tr

GAMZE GÜLEÇ

535 419 69 45 gamze.gulec@teb.com.tr

ESRA BARIŞ

554 870 30 72 esra.baris@teb.com.tr