15.02.2017 13:44:49 Paylaş

Ruhsatname, Bölge ve Dil Ekletme Başvurusu Hakkında

Rehber ve rehber adaylarımız aşağıda detayları bulunan hizmetlere https://www.turkiye.gov.tr/  adresi üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı altında yer alan kurum hizmetlerden ve https://erehberbasvuru.kultur.gov.tr/ web adresinden ulaşabilirler.

Turist rehberi ve rehber adaylarının e-Devlet üzerinden yapabilecekleri işlemler aşağıda yer almaktadır.

Ruhsatname için yatırılan banka dekontu (Ziraat Bankası ANKARA KAMU KURUMSAL ŞUBE 1745-3483170-5540 hesabına 30 TL) TR 0800 0100 1745 0348 3170 5540

Alıcı adı: DÖSİMM (Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü)

Turist Rehberliği İlk Ruhsatname Başvurusu : İlk kez turist rehberi ruhsatnamesi başvurusunda bulunmak isteyen turist rehberi adayları e- Devlet üzerinden kolaylıkla ruhsatname başvurusunda bulunabilecek; hazırlamaları gereken Adalet Bakanlığı Adli Sicil Belgesi, İçişleri Bakanlığı Kimlik Bilgileri ve Adres Bilgileri, YÖK Öğrenim Durum Belgesi, Banka Dekont Bilgileri, ÖSYM Dil Puanı, TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir. 
NOT: 2019 Ocak ayı itibariyle yapılan YDST/DE ve Uygulama gezileri başarı listesi e-Devlet sistemine işlendiği için herhangi bir belge gönderilmesine gerek yoktur.
 

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Dil Ekletme Başvurusu : Turist rehberleri ruhsatnamelerine dil ekletmek için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken Banka Dekont Bilgileri, ÖSYM Dil Puanı, TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Bölge Ekletme Başvurusu : Turist rehberlerimiz ruhsatnamelerine bölge ekletmek için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken Banka Dekont Bilgileri ve  TUREB Dil, Bölge, Rehberlik Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Diploma Ekletme Başvurusu : Turist rehberlerimiz ruhsatnamelerindeki diploma bilgilerini güncellemek için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken YÖK Öğrenim Durum Belgesi ve Banka Dekont Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Kimlik Değişikliği Başvurusu : Turist rehberlerimiz ruhsatnamelerindeki kimlik bilgilerini güncellemek (soyadı değişikliği gibi) için e- Devlet üzerinden başvuru yapabilecek; hazırlamaları gereken Banka Dekont Bilgileri ve İçişleri Bakanlığı Kimlik ve Adres Bilgilerinin tümünü e-Devlet üzerinden otomatik olarak ekleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatnamesi Bilgi Güncelleme Başvurusu : Turist rehberlerimiz kimlik ve iletişim bilgileri ile fotoğraflarını güncelleyebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatname Başvuru Takibi : Turist rehberlerimiz yaptığı başvurunun sonucunu takip edebileceklerdir.

Turist Rehberliği Ruhsatname Doğrulama : Turist rehberlerimiz sahip oldukları ruhsatname üzerinde yer alacak barkod ile Turist Rehberi Ruhsatname Doğrulama Belgesine ulaşabileceklerdir. 

Kaynak: E-Devlet Üzerinden Turist Rehberi Ruhsatname Başvurusu Ve Takip Hizmetleri