Paylaş

Hakkımızda

 

Turist Rehberleri Birliği (TUREB), 6326 sayılı Turist Rehberleri Meslek Kanunu gereği oluşturulan bütün birimleri ile ülke turizminde rehberlerin daha etkin ve yetkin rol almaları, ülkenin kültür ve turizm politikaları doğrultusunda tanıtılması, yasa dışı rehberlik faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla çalışmaktadır.

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) 1998 yılında dönemin dört mesleki örgütlenmesinin, ( İstanbul Turist Rehberleri Esnaf Odası (İRO), Ankara Turist Rehberleri Derneği ( ARED), Antalya Rehberler Derneği (Rehberant), İzmir Turist Rehberleri Esnaf Odası ) Başkanlarının, Ahmet ŞENSILAY (İRO), Recep ÖZBAY ( ARED) , Çiğdem ATEŞ (İZRO) ve Nihat BULUT (REHBERANT) bir araya gelerek imzaladıkları protokol ile birlikte 1998 yılında kuruldu.

İlk Başkanı Ahmet ŞENSILAY olan TUREB, kuruluşundan sonra “Turist Rehberliği Meslek Yasası” çıkarılması için çalışmalara başlamıştır. Sonra ki başkanı Şerif YENEN olan TUREB bu yönde çalışmalarına devam etti.

TC Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY döneminde mesleki yasa çalışmalarına hız kazandıran TUREB nihayet 2012 yılında başarıya ulaştı ve 22.06.2012 tarihinde TBMM’nin kabul ettiği ve halen yürürlükte olan yasaya ulaşmış oldu. Yasanın uygun gördüğü dönemde Türkiye’de kurulan 13 odanın bir araya gelmesiyle birlikte TUREB resmi ilk Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.

İlk Olağan Genel Kurul sonucunda, A. Zeki APALI TUREB Başkanı seçilerek merkezi Ankara olarak belirlenen TUREB’de görevine başladı ve görevini yine yasaya uygun olarak iki dönem sürdürdü.

TUREB’in III. Olağan Genel Kurulu’nda eski Ankara Turist Rehberleri Odası Başkanı Suat TURAL, TUREB Başkanlığı’na aday oldu ve yapılan seçim sonucunda TUREB Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. 

TUREB’in IV. Olağan Genel Kurulu’nda eski İstanbul Turist Rehberleri Odası Başkanı A. Hakan EĞİNLİOĞLU, TUREB Başkanlığı’na aday oldu ve yapılan seçin sonucunda TUREB Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. 

        Birlik merkezinde Genel Sekreter ve idari personel görev yapmaktadır.
 

Ahmet ŞENSILAY
Çiğdem Ateş
Recep ÖZBAY
  Nihat BULUT
Şerif YENEN
Ahmet Zeki APALI
Suat TURAL
A.Hakan EĞİNLİOĞLU