Duyurular

Kuşadası Belediyesi, Aydın Turist Rehberleri Odası ve Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği işbirliği ile hazırlanan “Adalızade Mezar Taşları Sergi Reyonları Projesi” kapsamında Türkiye Turist Rehberleri Birliği-TUREB onaylı, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında “İslam Sonrası Türk Defin Kültürü ve Mezar Taşları Sanatı Uzman Rehberlik Eğitimi“ düzenlenecektir.

Değerli Üyelerimiz; Turizm tüketicisinin değişen taleplerini karşılayabilmek, seyahat acentalarının konusunda uzman rehberleri bulmalarını sağlamak ve her konuda sürekli eğitim ve gerekli yenilikleri öğrenmek, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı gözetim ve denetiminde Ankara Turist Rehberleri Odası,

Değerli Meslektaşlarımız, Şimdiye kadar TUREB olarak birlik ve beraberlik adına, elimizden geldiğince meslektaşlarımızla polemiğe girmemeye gayret ettik. Ancak şu günlerde, ne yazık ki meslektaşımız olan bir kişinin gerçek dışı ithamlarıyla karşı karşıyayız.

Bakanlığımızla işbirliği yürüterek yaptığımız çalışmalar neticesinde COVID - 19'a karşı yapılan aşılama çalışmalarında turizm endüstrisinin stratejik bileşeni olan meslektaşlarımızın da bu öncelikten faydalanması sağlandı.

Kamuoyuna Duyurulur

39 yabancı dilde ve ana dilimizde yerli ve yabancı bütün misafirlerimize hizmet veren yaklaşık 12000 Türk profesyonel turist rehberi, “bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da sektörümüzün büyüme ve güçlenme istikrarındaki vazgeçilmez rollerini eksiksiz yerine getirmeye” devam edecektir.

Birliğimiz ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında rehberlerimizin ihtiyaç kredi kullanımına yönelik hazırlanan protokol gereği, Birliğimize bağlı rehberlerimiz 01-05.02.2021 tarihleri arasında başvuracakları ihtiyaç kredilerinde Sömestr Kredi Kampanyası olan 1,55 faiz oranı imkanından yararlanabilecektir.

Birliğimiz tarafından düzenlenen yabancı dil seviye tespit ve dil ekletme sınavı başvuruları yoğun talep üzerine ve tekrarlanmamak şartıyla 02 Şubat 2021 saat 23.59 a kadar uzatılmıştır.

Şimdi “Daha Yeşil Bir Dünya için Turizm Ormanı” sloganıyla hayata geçirilen Turizm Ormanı Projesi’ne destek zamanı!

Birliğimiz tarafından, 6326 Sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu gereğince hazırlanan Meslek Yönetmeliği’nin Tanımlar başlıklı 3 üncü maddesinin (r) bendi gereğince; rehberlik bölümü öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak “Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı”, Dil Ekletme Sınavı başlıklı 18 inci maddesi gereğince ise ruhsatnamelerine yeni bir dil ekletmek isteyen turist rehberlerine yönelik olarak “Dil Ekletme Sınavı” yapılacaktır.

Birliğimiz tarafından düzenlenen yabancı dil seviye tespit ve dil ekletme sınavları, 10-19 Şubat 2021 tarihleri arasında Online olarak gerçekleştirilecektir. Sınav başvuruları 15-25 Ocak 2021 tarihleri arasında alınacak olup sınavla ilgili bilgilendirme web sayfamızdan daha sonra yapılacaktır.

Birlik Başkanımız Suat TURAL’ın Ankara Turist Rehberleri Odası Başkanı olduğu dönemde Gelibolu’daki Alan Kılavuzluğu’na karşı açılan dava lehimize sonuçlanmıştır.

Turist Rehberleri hakkında disiplin işlemi yapılabilmesi için, 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Yönetmeliğinin 43 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde “Disiplin soruşturması açılması amacıyla yapılan kişisel başvurularda posta bedeli başvuru sahibinden tahsil edilir…” şeklinde düzenleme yer almaktadır.

TUREB RBS Mobil Uygulama IOS işletim sistemli telefon ve tabletler için yayına alınmıştır. RBS’ye giriş yaparak uygulamayı indirebilirsiniz.

Birliğimiz tarafından Nisan ayında yapılması planlanan ancak Covid-19 nedeniyle ertelenen yabancı dil seviye tespit ve dil ekletme sınavları 20-27 Aralık 2020 tarihleri arasında Online olarak gerçekleştirilecektir.

Birliğimiz tarafından Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi akademik işbirliğinde konuk konuşmacı olarak Prof. Dr. İlber ORTAYLI’nın katılacağı III. Ulusal Turist Rehberliği Kongresi pandemi nedeniyle 05-06 Kasım 2020 tarihinde online gerçekleştirilecektir. “Turist Rehberliği” alanında uzman akademisyen, sektör temsilcileri ve turist rehberlerini buluşturmak, turist rehberliğinin gelişmesine katkı sağlamak ve gelecekte daha güçlü temeller üzerine oturmasına yardımcı olmak amacıyla düzenlenecek Kongremiz hakkında detaylı bilgi almak için https://www.turistrehberligikongresi.com/  adresinden kayıt yaptırabilir ve sunumları izleyebilirsiniz.